Audiospacer literacki


Osobliwy Audiospacer po Nadodrzu

Kamienice, skwery, parki, zaułki, piekarnie, małe spożywczaki i ludzie. Ludzie Nadodrza. Osobliwy Audiospacer po Nadodrzu jest o ludziach, którzy Nadodrze znają jak własną kieszeń, którzy tam tworzą i którzy o tym opowiedzą.

Fundacja Dom Pokoju oraz Wrocławski Teatr Radioaktywny zapraszają na półtoragodzinną spacerową majówkę, podczas której dowiesz się między innymi: co upiekli i zjedli czerwonoarmiejcy po zdobyciu Wrocławia, jakie skarby leżą zakopane tuż pod trawnikiem parku Staszica, którędy prowadził skrót z Nadodrza na Kleczków oraz gdzie Przemek Witkowski chadza na pierogi. Narracja spaceru poprowadzi nas przez różne, czasem nieoczywiste, miejsca Nadodrza gdzie spotkamy się z prywatnymi historiami jego mieszkańców.

Historiami prywatnymi spacer ubogacą: Przemysław Witkowski, Joanna Wyrwa, Klara Nowakowska, Ilona Witkowska, Paweł Piotrowicz, Izabela Duchnowska, Konrad Góra, Hanna Janczak, Piotr Sokołowski, Maciek Bielawski, Karol Pęcherz, Paweł Krawczyk, Jola Sakowska, Kamil Zając i Andrzej Hejne.

Narracja stworzona przez Michała Występka i Pawła Krawczyka wybrzmi głosem Aleksandra Listwan. Opracowanie muzyczne: Karol Skrzypiec.


Słuchaj jako podcast: Spotify, iTunes, Google Podcast
Pobierz audiospacer: aplikacja izi.travel


01. Hanna Janczak i Karol Pęcherz

Pierwsze kroki skierujemy w stronę Placu św. Macieja, gdzie spotkamy Hannę Janczak która przeczyta jeden ze swoich wierszy. Później na rogu ulic Trzebnickiej i Pobożnego natkniemy się na Karola Pęcherza, który przywoła literackie klimaty „Cegły” i poetyckie czytania na starym piecu.

Hanna Janczak – poetka, wrocławska aktywistka zaangażowana w różnorakie działania literacko-muzyczno-edukacyjne. Współtwórczyni gry miejskiej “Kroniki Nadodrza”. Autorka min. tomu “Lekki Chłód”.

Karol Pęcherz – działacz literacki, redaktor prowadzący Magazynu Materiałów Literackich Cegła, członek-założyciel Chainsmokers i Tajnych Kompletów w przejściu Garncarskim. Twórca festiwalu literackiego preTEXTY.


02. Kamil Zając i Klara Nowakowska

Drugi odcinek Podcastu o Nadodrzu zaczyna się wspomnieniem Aleksandry Listwan wojennych śladów na kamienicach ulicy Niemcewicza.
Pod akademikiem ASP wsłuchamy się w słowa utworu poetyckiego Kamila Zająca, a później zobaczymy Nadodrze oczami Klary Nowakowskiej. Poetka przeczyta wiersze o rozłożystym kasztanowcu i sklepie mięsnym ze zbioru „Ulica Słowiańska”.

Kamil Zając – słowny poeta, weteran modernistycznych wojen o lepsze jutro. Twórca społeczności Tkliwi Nihiliści Opanowujący Pozycję Dystansu i laureat nagrody publiczności WARTO.

Klara Nowakowska – poetka, Opublikowała zbiory wierszy „Zrosty” (1999), „Wodne wiersze” (2002), „Składnia” (2004), „Ulica Słowiańska” (2012) i „Niska rozdzielczość” (2013). Laureatka głównej nagrody w konkursie im. Jacka Bierezina (1998) i nagrody Gazety Wyborczej WARTO (2013). Nominowana w kategorii Książka Roku do Nagrody Poetyckiej Silesius (2014).


03. Maciej Bielawski i Paweł Krawczyk

Trzeci odcinek Podcastu o Nadodrzu zabiera nas na ulicę Słowiańską, śladem najbardziej charakterystycznych budynków osiedla – naziemnego schronu projektu Richarda Konwiarza i szpitala resortowego. Przy dawnych rogatkach Wrocławia spotkamy Macieja Bielawskiego, który opowie o swoich wspomnieniach z Dworca Nadodrze, a mniej widoczne „podbrzusza miast” odkryje Paweł Krawczyk.

Maciej Bielawski – ur. w 1975. Publikował w czasopismach „Ha!art”, „Wysokich Obcasach” oraz w magazynie „Helikopter”. W 2016 roku ukazała się jego debiutancka powieść „Twarde parapety”,

Paweł Krawczyk – Główny sprawca Osobliwego Audiospaceru po Nadodrzu. Studiował anglistykę w Krakowie, nie skończył. Przeprowadził się do Wrocławia, gdzie żył w miłym luzie. Hedonista hobbysta – popija kokosy w Kambodży, a co dalej – czas pokaże. We Wrocławskim Teatrze Radioaktywnym od 2015 roku. Szykuje warsztaty z niewygody. Lubi: Wrocław, dobrą książkę, nie lubi: łańcucha rowerowego ocierającego o prowadnicę, brutalnych ludzi.


04. Paweł Piotrowicz i Piotr Sokołowski

Słuchając czwartego odcinka Podcastu o Nadodrzu odwiedzimy Plac Staszica, gdzie grało się w szachy i wspomnimy wakacyjną historię z ulicy biskupa Tomasza. Spotkamy Pawła Piotrowicza, kiedyś bywalca nadodrzańskiego Kolejarskiego Klubu Sportowego, a swoją historyjkę (fraszkę) opowie nam gawędziarz rzadkiej proweniencji Piotr Sokołowski.

Paweł Piotrowicz – Poeta, dziennikarz, pisarz, wydawca i animator kultury. Od 2007 roku redaktor Rity Baum, w latach 2013-2016 prezes Stowarzyszenia Kulturalno-Artystycznego Rita Baum. Wydawca i promotor wrocławskiej muzycznej sceny undergroundowej.

Piotr Sokołowski – Urodzony 1977 w Białymstoku. Ukończył Akademię Teatralną im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie – Wydział Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku. Z Wrocławiem związany od 15 lat. Aktualnie spełnia się zawodowo w Agencji Reklamowej CzART. Jak, gdzie i kiedy to się skończy? Trudno powiedzieć…


05. Ilona Witkowska i Konrad Góra

Wędrując w rytm piątego odcinka Podcastu o Nadodrzu posłuchamy o stolikach szachowych w Parku Staszica i odwiedzimy miejsca opisane w utworach poetyckich Ilony Witkowskiej.
Autorka, emocjonalnie związana z ulicą Pomorską, uhonorowana nagrodą literacką Silesius, dusza estetyczna i rozmaita, opisała w swoich wierszach sceny dziejące się na Nadodrzu.
Konrad Góra zaś to buntowniczy głos na poetyckiej scenie Wrocławia i działacz antywojennej sekcji „Jedzenie Zamiast Bomb”.

Ilona Witkowska – poetka, debiutowała książką „splendida realta”, za którą otrzymała nagrodę poetycką Silesius w kategorii debiut roku, przez wiele lat związana z Nadodrzem, obecnie mieszka w Sokołowsku.

Konrad Góra – poeta, autor 4 tomów oraz redaktor innych wydawnictw poetyckich. Publikuje w pismach literackich m.in. „Odra”, „Cegła”, „Tygiel Kulturalny”, „Opcje”, „Wakat”. Buntowniczy głos na mapie wrocławskiej i polskiej poezji, działacz wrocławskiej sekcji Jedzenie Zamiast Bomb. Poza własnymi tomami wydał wybór wierszy Anny Świrszczyńskiej Kona ostatni człowiek. Wraz z Martą Podgórnik wydali almanach najlepiej rokujących poetów roku 2013: Połów. Poetyckie debiuty 2013.


06. Iza Duchnowska i Andrzej Hejne

Słuchając szóstego odcinka Podcastu o Nadodrzu posłuchamy o tradycyjnej piekarni pana Andrzeja na ulicy Rydygiera i studiu muzycznym Studio Paulińska.
Iza Duchnowska to jedna z najbardziej aktywnych osób na Nadodrzu, kolejne działania inicjuje w swoim hostelu Hart – na Artystycznym Podwórku przy ulicy Rydygiera. Nam opowiedziała o swojej pracy marzeń i sztuce na naszym osiedlu.
Andrzej Hejne zaś przywołał muzyczne tradycje studia przy Paulińskiej. Gra w zespołach Las Rzeczy i Kormorany – Wykluczeni, a dla nadodrzańskiego podcastu opowiedział o angażowaniu lokalnej społeczności wokół studia muzycznego.

Izabela Duchnowska – menadżerka i animatorka kultury, inicjuje i angażuje się w lokalne wydarzenia. Nadodrzańska patriotka, zawiadowczyni HARTu.

Andrzej Hejne to muzyk, kompozytor, tekściarz. Gra w zespołach Las Rzeczy, Kormorany – Wykluczeni. Współpracuje z Teatrem Biuro Podróży. Zawiaduje pracownią muzyczną i studiem nagraniowym przy Paulińskiej 4/8. Andrzej jest odpowiedzialny za studio nagraniowe, w którym dokonane zostały wszystkie nagrania lektorskie wykorzystane w Osobliwym Audiospacerze po Nadodrzu.


07. Jolanta Sakowska i Joanna Wyrwa

Wędrując z siódmym odcinkiem Podcastu o Nadodrzu posłuchamy o szpitalu przy ul. Rydygiera, a także o historii muralu na rogu ulic Pomorskiej i Cybulskiego.
Jolanta Sakowska opowiada o komunistycznej codzienności Nadodrza na przykładzie zmieniających się losów szpitala sióstr Boromeuszek. Z kolei Joanna Wyrwa działajaca w Stowarzyszenia Aktywnych Społecznie „Trampolina” przypomina czasy początków rewitalizacji Nadodrza i przygód aktywistów na dachach Nadodrza – co ilustruje utwór literacki Juliana Przybosia.

Jola Sakowska – pedagog, autorka licznych projektów z zakresu edukacji kulturalnej. Zaangażowana w program rewitalizacji dzielnicy Nadodrze we Wrocławiu, gdzie kieruje pozarządowym domem kultury Dom Sztuki PajdArt według autorskiego programu oraz prowadzi projekty z zakresu edukacji kulturalnej oraz animacji społeczno-kulturalnej. Organizatorka wydarzeń kulturalnych, od momentu powstania prezes Towarzystwa Kultury Czynnej, w latach 70tych brała udział w działaniach parateatralnych Teatru Laboratorium Jerzego Grotowskiego. Obecnie prowadzi międzypokoleniową grupę teatralną we Wrocławiu.

Joanna Wyrwa – Tworzy, organizuje i koordynuje projekty z zakresu sztuki zaangażowanej we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku. W 2015 r. stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dziedzinie Edukacji Kulturalnej. W ramach stypendium zrealizowała serię filmów dokumentalnych o rewitalizacji społecznej i miejskiej, inspirowanej i bazującej na sztuce i zaangażowaniu społecznym. Twórczyni i liderka Stowarzyszenia Aktywnych Społecznie „Trampolina” oraz współtwórczyni firmy Rolling Stream.


08. Przemysław Witkowski i Aleksandra Listwan

Kończąc osobliwą wędrówkę po Artystycznym Nadodrzu posłuchamy wejdziemy w ulicę Cybulskiego z rodzinnym zakładem „Lody Normalne” oraz w zakamarki ulicy Drobnera.
Przemysław Witkowski, dziennikarz i poeta wróci pamięcią do swojej pierwszej wizyty na Nadodrzu, na długo przed zmianami na tym osiedlu. Aleksandra Liswan zakończy opowieść o Nadodrzu doprowadzając nas swoim głosem do ostatniej stacji Osobliwego Audiospaceru.

Przemysław Witkowski – to dziennikarz, poeta, dr nauk politycznych. Współpracuje z Le Monde diplomatique i Krytyką Polityczną. Wykładowca w Instytucie Dziennikarstwa U.Wr. Z Nadodrzem związany od 20 lat.

Aleksandra Listwan – jej głosem prowadzony jest Osobliwy audiospacer. Obecnie aktorka Teatru Powszechnego w Łodzi. Skończyła Wrocławską PWST, kiedyś związana z Teatrem Muzycznym Capitol i Wrocławskim Teatrem Współczesnym. Nominowana do Nagrody Marszałka Województwa Dolnośląskiego za najlepszą rolę kobiecą w 2010 roku. Laureatka plebiscytu Halo Kultura dla najlepszej aktorki w Łodzi.


Autorzy

Scenariusz i opracowanie: Anna Streczeń
Czyta: Michał Szwed