Audiospacer filmowy


Audiospacer po filmowym Nadodrzu

Zapraszamy na Audiospacer Filmowy po Nadodrzu, który przedstawia ciekawostki i kadry najbardziej artystycznego osiedla we Wrocławiu.

Audiospacer Filmowy opracowany przez Annę Streczeń przywołuje obrazy Nadodrza uchwycone na taśmie filmowej, oraz opowiada historie pierwszych kin i kinematografów we Wrocławiu.


Słuchaj jako podcast: Spotify, iTunes, Google Podcast
Pobierz audiospacer: aplikacja izi.travel


01. Pierwsze kina we Wrocławiu

Słuchając pierwszego odcinka filmowej opowieści, poznamy historię pierwszych kin we Wrocławiu: Fatamorgana, kina Victoria, a także placówek prowadzonych przez Joannę Beer oraz braci Hirchbergów.


02. Opowieść operatora Scholza

W drugim odcinku filmowej opowieści posłuchamy operatora Scholza z kina Scala – a raczej wywiadu, który w 1938 roku udzielił gazecie „Schlesische Tageszeitung”. Dowiemy się także o filmowym profilu Dworca Nadodrze i o tym jak wprowadzano fotografie w studiu Foto-Eliza.


03. Początki kina we Wrocławiu

Trzecie odcinek filmowej wędrówki zaprowadzi nas do Kina Lalka, jednego z ostatnich działających kin studyjnych we Wrocławiu. Z kolei doktor Andrzej Dębski opowie o tym, jak kino dotarło do Wrocławia.


04. „Most Szpiegów” Spielberga

Tym razem posłuchamy o wizycie mistrza Spielberga na Nadodrzu. Ulica Ptasia i Kurkowa przeszły metamorfozę, by zabrać widzów w podróż w przeszłość. Główną rolę w „Moście Szpiegów” zagrał Tom Hanks, a film ten ma jeszcze jeden wrocławski akcent. Jego operatorem był dwukrotny laureat
Oscara Janusz Kamiński, który w mieście dorastał i zdobywał pierwsze filmowe szlify.


05. Edukacja filmowa na Nadodrzu

W odcinku poświęconym edukacji filmowej na Nadodrzu przyjrzymy się działalności Dyskusyjnych Klubów Filmowych: w miejscu powojennego kina „Pionier” i w Młodzieżowym Domie Kultury. Odwiedzimy „SKiBĘ” przy rondzie Anny German – czyli Policealne Studium Animatorów Kultury.


06. „Pętla” Hasa i ulica Ptasia

Tym razem odwiedzimy ulicę Ptasią, gdzie kręcone były filmy, m. in. „Pętla” w reżyserii Wojciecha Jerzego Hasa. Natomiast na Rydygiera kręcono filmy wojenne, podobnie jak na ulicy Probusa. Będzie też o działającej we Wrocławiu Wytwórni Filmów Fabularnych.


07. Ja, Olga Hepnarova

Tym razem usłyszymy o czeskim filmie kręconym na Nadodrzu: „Ja, Olga Hepnarova” z Michaliną Olszańską w roli głównej. Posłuchamy także o pierwszych wrocławskich kiniarzach, którzy uruchamiali kina po wojnie. Opowieść zakończymy przy ulicy Prusa, gdzie funkcjonowało Kino Lalka i klub dyskusyjny „DKF300” – o czym opowiada Jacek Szymański.


08. Mieszkanie Anny German

W ostatnim odcinku Audiospaceru Filmowego po Nadodrzu wysłuchamy więc historii dwóch artystek: Anny German, która mieszkała przy ulicy Trzebnickiej i niemieckiej aktorki Asty Nielsen.


Autorzy

Spacer przygotowała i opracowała Anna Streczeń
Czyta: Michał Szwed

Zobacz też: Wrocławskie Kinotropy