Audiospacer Muzyczny


Radio Nadodrze

Muzyka na Nadodrzu dobiega z każdego miejsca – na podwórkach grała kapela Dreptaki, do Liceum Ogólnokształcącego nr 3 chodził Lech Janerka, Małe Instrumenty tworzył w swojej pracowni Paweł Romańczuk, a w Centrum Reanimacji Kultury działa Salka CRK, z której wywodzi się kilkanaście kapel (i w słusznej sprawie) bębni Podwórkowa Samba Wrocław . Scenę muzyki improwizowanej rozwijają w Macondo Lena Czerniawska i Michał Sember, a z nadodrzańskim mieszkaniem związana jest Job Karma. O kapeli Wnuki i Centrali Muzyki Tradycyjnej opowiedziała nam Olga Chojak.

Kolejny z audiospacerów po Nadodrzu przedstawia środowisko muzyczne osiedla – zespoły, które tutaj grają, muzyków inspirujących się okolicą i miejsca najciekawszych lokalnych koncertów.

Przewodnikiem po muzycznym Nadodrzu będzie Hubert Kostkiewicz (Hubert Jakub Kostka), muzyk, organizator koncertów i przede wszystkim gitarzysta formacji Kurws, która powstała w salce Centrum Reanimacji Kultury.


Słuchaj jako podcast: Spotify, iTunes, Google Podcast
Pobierz audiospacer: aplikacja izi.travel


01. Hubert Kostkiewicz (Kurws)

Dzień dobry Państwu, tu Radio Nadodrze. Będę Wam towarzyszył podczas spaceru po naszej dzielnicy. O ile spacerowanie polega na tym, że przemieszczamy się z punktu a do punktu b i tak dalej, to transmisje, których posłuchacie to opowieści istniejące równolegle. Dlatego właśnie radio jest użyteczną konwencją, ramą która mam nadzieję pomoże nam złapać coś co bywa trudne do uchwycenia. Wspólnym mianownikiem wszystkich opowieści jest tworzona tu muzyka i przenikające się konteksty.


02. Łukasz Medeksza (Działon Punk)

Wchodzimy mostem Pomorskim, mam nadzieję że najbliższe otoczenie elektrowni wodnej, huk pobliskiego jazu nie zagłusza teraz mojego głosu. Zresztą ten fragment miasta jest wyjątkowo intensywny za sprawą samochodów i tramwajów. Gdzieś tutaj w pobliżu mieszkał Łukasz Medeksza, który Nadodrze zna jak własną kieszeń.


03. Lech Janerka (Klaus Mitffoch)

Ulica Składowa 5 i III Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza. Za czasów PRLu w tym niepozornym budynku reprezentującym państwowy system edukacji  znalazła się także przestrzeń dla dźwiękowej ekspresji która niekoniecznie wpisywała się oficjalnie obowiązujące ramy. Podobno w drugiej połowie lat osiemdziesiątych z trójką związany był  Natchniony Traktor, istotny reprezentant sceny hardcore/punk i według podań najostrzej grająca wtedy kapela we Wrocławiu. Rozpływam się w podróży sentymentalnej, razem z uczniem i absolwentem szkoły Lechem Janerką, który zabiera mnie jakieś cztery dekady wstecz.


04. Klaus Mitffoch – Strzeż się tych miejsc

Utwór zespołu Klaus Mittfoch z albumu wydanego w 1984 roku.


05. Lena Czerniawska i Michał Sember (Macondo)

Klucząc po Nadodrzu dobrze znaleźć się w Macondo na Pomorskiej 19, bo przechodząc przez sklep z bibelotami odkrywa się coś wyjątkowego. Na jego tyłach można napić się kawy, herbaty, zjeść ciasto, spotkać stałych bywalców i pewnie poczuć się dobrze. Wokół Macondo wyrosła społeczność praktykująca muzykę improwizowaną, odkrywająca na potrzeby indywidualnych wrażliwości własne sposoby używania instrumentów i ich słuchania.  Lena Czerniawska i Michał Sember to głosy reprezentujące społeczność Macondo.


06. Zofia Ilnicka (fragment koncertu w Macondo)

Fragment koncertu improwizowanego Zofii Ilnickiej w Macondo.


07: Piotrek Tytus Sadowski i Motion Ride (Pixel Retro Shop)

Piotrek Sadowski zwany także Tytusem to temperamentny animator kultury. Czego się nie tknie robi to zawsze z dużym zaangażowaniem, które przyciąga innych ludzi. Pixel Retro Shop na ulicy Śrutowej 14 to nie tylko zwykły sklep. To także spokojna przystań dla maniaków starych gier i komputerów. Jakim maniakiem trzeba być, żeby w dobie nieograniczonych możliwości produkcji muzyki, celowo zawężać sobie pole robiąc ją za pomocą przestarzałych układów dźwiękowych? Czy to tylko tęsknota za przeszłością do której nie ma powrotu? Co to w ogóle jest ten chiptune?


08. MotionRide – Space Cruising (Przejście)

Utwór Space Cruising projektu MotionRide


09: Tadeusz Stypa (skrzyżowanie Paulińskiej i Rydygiera)

Ze spotkania w mieszkaniu na ulicy Paulińskiej wychodzę zachwycony i pokrzepiony werwą zdyscyplinowanego romantyka. Zastanawiam się gdzie pan Tadeusz mógłby pograć na organach? A co gdyby poznać go z Pawłem Romańczukiem, demiurgiem z krainy Małych Instrumentów?


10. Małe Instrumenty – el tango

Utwór nagrany i wydany w Japonii jako singiel CD 3.5″ dołączony do kalendarz na 2015 rok ze zdjęciami instrumentów zespołu Małe Instrumenty.


11. Pracownia Pawła Romańczuka (Małe Instrumenty)

Czy w obecnej pracowni Pawła pan Tadeusz znalazłby by dla siebie instrument klawiszowy, który by go usatysfakcjonował? Nie ulega wątpliwości, że na podwórko Jagiellończyka miałby blisko, a tam cały arsenał instrumentów. Zresztą chodźmy do Pawła, czas na kolejną transmisję.


12. Nado Squad – Tu Wrocław nasze miasto

Utwór Nado Squad nagrany na Nadodrzu.


13. Nado Squad

Z ekipą z Nadoskładu znamy się wiele lat, a poznaliśmy się oczywiście tutaj na Nadodrzu. Pamiętam jeden z ich pierwszych koncertów, który organizowaliśmy w nielegalnie zajętej przestrzeni. Pamiętam wielkie emocje, ogromne wsparcie ze strony publiczności, która – zadziwiło mnie to wtedy i wzruszyło – znała wszystkie teksty na pamięć. Miałem poczucie, że dzieje się coś bardzo ważnego. Hiphop ujawniał swój ogromny potencjał – stawał się platformą komunikacji, podkreślał więzi i wspólne położenie. To był rok 2012, od tego czasu przybyło lat i  zmieniły się adresy, ale Nadodrze zostało konkretnym punktem odniesienia dla Sławka Zaręby, Kacpra Misiewicza i Patryka Narożnika. Spotykam się z nimi na klatce jednej z kamienic. W pobliżu krzyżują się ulice Rydygiera i Wincentego.


14. Kapi NS ft. Naro NS – Automotywacja

Utwór członków Nado Squad.


15. Podwórkowa Samba (przy Centrum Reanimacji Kultury)

Budynek byłej szwalni przy Jagiellończyka 10c/d od prawie dwudziestu lat pełni funkcję niezależnego centrum kultury. Jest prowadzony i współtworzony przez jego użytkowników. . CRK było tu aktywne na długo przed pojawieniem się opowieści o Nadodrzu jako dzielnicy artystycznej czy dzielnicy kultury. Setki koncertów i innych wydarzeń kulturalnych, nowe inicjatywy napędzane pragnieniem wolności i równości. Swoje próby Podwórkowa samba odbywa w murach CRK i już na pierwszy rzut oka wydaje się być żarliwą próbą realizacji idei, która przyświeca całemu miejscu.


16. Radio Salka CRK

W piwnicy budynku na Jagiellończyka od czternastu lat działa tu sala prób nazywana także salką CRK, a wokół niej społeczność, która co rusz stwarza nowe zespoły. Niektóre z nich są efemerydami, nie wytrzymują próby czasu. Dźwięki z tej salki to solidna reprezentacja Wrocławia, dlatego zróbmy trochę miejsca na transmisję ich muzyki. Biggest Rat, Barłóg, Przepych, Flux, , Kurws, Pustostany, Norymberga i Ukryte Zalety Systemu. Proszę nie regulować odbiorników. Odbiorniki są już rozregulowane.


17. Maciek Frett (Job Karma)

Ich charakterystyczne brzmienie pochodzi od urządzeń, które nie zostały zaprojektowane jako instrumenty muzyczne. Chodzi o generatory fal sinusoidalnych. Łączą je z barwami analogowych syntezatorów.  Chodzi o istniejący od 1997 roku zespół Job Karma. Aureliusz Pisarzewski, odpowiedzialny za stronę wizualną Arek Bagiński i Maciek Frett. Wszyscy trzej mocno związani z tą dzielnicą. Do tego wszystkiego Maciek to prawdziwy weteran przeprowadzek. Na samym Nadodrzu mieszkał w kilku różnych miejscach, ale z jednym konkretnym mieszkaniem w kamienicy wiąże się niesamowita historia dotycząca powstawania albumu, który jest dla mnie opus magnum zespołu.


18. Job Karma – November

Utwór zespołu Job Karma z wydanego w 2001 roku albumu Newson.


19. Olga Chojak (Centrala Muzyki Tradycyjnej i kapela Wnuki)

Olga Chojak jest uczennicą wiejskich mistrzów tradycji muzycznej. W swojej pracy z muzyką tradycyjną, szuka połączenia ze światem z jakiego ta muzyka wyrasta. Nie chodzi jej wprost o dawne czasy i świat symbolicznych „przodków”, tylko o świat ludzi o pewnym szczególnym rodzaju wrażliwości do jakiej tęskni. Rozmawiamy o jej nadodrzańskich epizodach, praktyce centrali muzyki tradycyjnej, która stała się inicjatywą bez konkretnego adresu i o kapeli WNUKI.


20. Wnuki – Mamo moja mamo

Utwór „Mamo moja mamo” w wykonaniu kapeli Wnuki.


21. Henryk Ploch (kapela podwórkowa Dreptaki)

To w okolicach Placu Macieja Pan Henryk Ploch na początku lat siedemdziesiątych razem z zapomnianą dzisiaj uliczną kapelą Dreptaki,  grał na tutejszych skwerach i podwórkach. Przez jakiś czas próby mieli w pobliskim klubie pod Kolumnami, tam też Henryk pomyślnie przeszedł egzamin uprawniający go do wykonywania zawodu muzyka. Dzisiaj wciąż możecie spotkać go na jakimś festynie, gdzie zarzuca na ramie bęben i gra w ludowej kapeli Kulinianie.


Autorzy

Autorem koncepcji i scenariusza spaceru jest Hubert Kostkiewicz.

Muzyk, animator, dziennikarz. Przez prawie 15 lat współtworzył oddolne centrum społeczno-kulturalną Centrum Reanimacji Kultury (CRK). W 2010 roku w imieniu kolektywu CRK odbierał nagrodę dla dolnośląskiego animatora kultury. Od ponad 20 lat organizuje koncerty i inne wydarzenia w Polsce i za granicą. Animuje lokalne środowiska i tworzy sytuacje do wzajemnego ich przenikania się i współpracy. Interesują go praktyki samoorganizacyjne, a także wpływ działań kulturalnych na budowanie więzi społecznych. Jako gitarzysta zespołu Kurws zagrał kilkaset koncertów w Europie i Azji. Ostatnio fascynuje się abstrakcyjną muzyką elektroakustyczną i improwizowaną. Grał m.in z Łukaszem Rychlickim, Piotrem Pawlakiem, Piotrem Zabrodzkim, Maciem Morettim, Piotrem Łyszkiewiczem czy Erykiem Wongiem.

Mastering: Piotr Semiras (Tranzystor Studio we Wrocławiu)
Logotyp: Sławek Zbiok Czajkowski