kalendarz wydarzeń


Pn
Wt
Śr
Czw
Pt
So
Nd
Czerwiec
Czerwiec
Czerwiec
Czerwiec
Czerwiec
Czerwiec
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
 • Historie mówione Wrocławia – Nadodrze i Przedmieście Oławskie

  Historie mówione Wrocławia – Nadodrze i Przedmieście Oławskie

  18:00 -20:00
  12/07/2018

  Władysława Łokietka 3, 48-300 Wrocław, Polska

  Władysława Łokietka 3, 48-300 Wrocław, Polska

  >> Zapraszamy na spotkanie do „Kawiarenki Sąsiedzkiej”.
  Spotykamy się przy kawie i cieście, oraz zapraszamy gości specjalnych. Wykłady, dyskusje, pokazy filmowe. O mieście, przestrzeni, animacji lokalnej.

  Tym razem porozmawiamy o historiach mieszkańców Wrocławia. Pretekstem do dyskusji są zbiory opowieści sąsiedzkich z dwóch osiedli Wrocławia – Nadodrza oraz Przedmieścia Oławskiego. Te pierwsze zostały zebrane w formie Audiospacerów po Nadodrzu, a drugie w projekcie Muzeum Etnograficznego „Słuchaj Przedmieścia!”.
  Fragmenty obu zbiorów będzie można usłyszeć podczas spotkania w Infopunkcie Nadodrze.

  Naszymi gośćmi będą:
  Marta Derejczyk (Muzeum Etnograficzne) – kuratorka wystawy „Słuchaj Przedmieścia!”
  Krzysztof Nowak (Fundacja na Rzecz Studiów Europejskich) – historyk, współpracował przy projektach zbierających historie wrocławian.
  Jerzy Żurko (Uniwersytet Wrocławski) – socjolog, badacz materiałów jakościowych dotyczących historii Wrocławia.

  Wystawę prezentującą archiwum historii mówionych mieszkańców Przedmieścia Oławskiego można zobaczyć w Muzeum Etnograficznym od 23 czerwca do 26 sierpnia. Fragmenty wspomnień mieszkańców Przedmieścia Oławskiego, dotyczące ich miejsca pochodzenia, okoliczności przybycia do Wrocławia oraz lat powojennych, zostały zaprezentowane w postaci nagrań audio, które odsłuchać można na wystawie. Prezentację uzupełniają wydruki fotografii z prywatnych archiwów.
  Więcej na stronie

  Z kolei jeden z audiospacerów dostępnych w aplikacji Audiotrip to opowieść o Nadodrzu prowadzona słowami jego mieszkańców. Osobliwy Audiospacer po Nadodrzu jest o ludziach, którzy Nadodrze znają jak własną kieszeń, którzy tam tworzą i którzy o tym opowiedzieli. Co upiekli i zjedli czerwonoarmiejcy po zdobyciu Wrocławia, jakie skarby leżą zakopane tuż pod trawnikiem parku Staszica, którędy prowadził skrót z Nadodrza na Kleczków oraz gdzie Przemek Witkowski chadza na pierogi. Narracja spaceru poprowadzi przez różne, czasem nieoczywiste, miejsca Nadodrza gdzie spotkamy się z prywatnymi historiami jego mieszkańców.
  Spacer został zrealizowany przez Fundację Dom Pokoju, oraz Wrocławski Teatr Radioaktywny.

13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
 • Niezwykłe Nadodrze – spacery po Nadodrzu

  Niezwykłe Nadodrze – spacery po Nadodrzu

  12:00 -14:00
  28/07/2018

  Władysława Łokietka 3, 48-300 Wrocław, Polska

  Władysława Łokietka 3, 48-300 Wrocław, Polska

  Spacery z przewodnikami po osiedlu rzemiosła i street artu.

  Nadodrze to piękne śródmiejskie kamienice i siatka brukowanych dróg między Kleczkoweim, Ołbine, a Starym Miastem. Miejsce opalizujące swoją historią, od kilku lat tętniące artystycznym życiem. Przez wiele lat Nadodrze cieszyło się złą sławą jednego z najbardziej niebezpiecznych osiedli w mieście, obecnie – dzięki zmianom zachodzącym w ramach rewitalizacji – zyskało zupełnie nowe oblicze i życie.

  Zapraszamy na spacery z przewodnikami przez podwórka, zaułki, bramy… Pracownie wybranych artystów i rzemieślników. Odkryj z nami najciekawsze murale i ich historie, miejsca, które warto odwiedzać. Spotkaj artystów, którzy wybrali Nadodrze jako przestrzeń swojej pracy twórczej.

  W ramach spaceru dowiecie się o przemysłowych początkach Nadodrza, a także jego odbudowie po wojnie i życiu wrocławskich Pionierów.

  Gdzie mieściło się Lwowskie Piekiełko? Jakie budowle, autorstwa Richarda Konwiarza, mieszczą się na Nadodrzu? Gdzie znajduje się hostel, w którym każdy pokój jest dziełem sztuki autorstwa innego artysty? Jak wyglądało powojenne życie na Nadodrzu? Które podwórko w całości pokryte jest trójwymiarowym muralem i kto jest na nim sportretowany?

   

   

29
 • Unusual Nadodrze – guided tour around the district

  Unusual Nadodrze – guided tour around the district

  11:00 -13:00
  29/07/2018

  Władysława Łokietka 3, 48-300 Wrocław, Polska

  Władysława Łokietka 3, 48-300 Wrocław, Polska

  Guided tours around the district of artisans ans street art

  Nadodrze is a beautiful downtown neighgbourhood with tenanment houses and a network of cobbled roads. Very close to the Old Town, but off the main turist tracks. A place speaking with its rich history and vibrant artistic life. Nadodrze was considered rather dangerous for many years. Thanks to revitalization it became popular among artists. Wide variety of different artistic, cultural and social initiatives helped Nadodrze to improve its image. Thanks to those changes this neglected district got a totally new life!

  We invite you for a walk through the backyards, alleys, workshops of artists and craftsmen. Discover with us the most interesting street art and places worth visiting. Meet artists who chose Nadodrze as the space of their creative work.

  During our walk, we will discover industrial origins of the neighborhood and its redevelopment after the war. We will visit hostel, where each room is a piece of art dane by another artist. We will see most interesting buildings by famous Breslau architect – Richard Konwiarz and discover most interesting street art of Wrocław.

  Meeting place: Brama Nadodrza, Łokietka 3 Street

30
 • music is my AEROPLANe #68 | Asger Thomsen Quartet 

  music is my AEROPLANe #68 | Asger Thomsen Quartet 

  20:00 -21:00
  30/07/2018

  Pomorska 19, Wrocław, Polska

  Pomorska 19, Wrocław, Polska

  Asger Thomsen Quartet to kopenhaski zespół powołany przez duńskiego kontrabasistę Asgera Thomsena składający się z jednych z najbardziej obiecujących improwizatorów młodego pokolenia Polski oraz Litwy. Zespół eksploruje napięcie pomiędzy ścisłą i ukierunkowaną kompozycją, repetytywnymi strukturami a swobodną, teksturalną improwizacją. Czerpią inspirację z historii free jazzu oraz muzyki kreatywnej z całego świata. W 2018 roku wydali swój debut EP „Ham On Rye”. Zespół przygotowuje się do wydania pierwszego, pełnego albumu w duńskiej wytwórni „Centrifuga”.
  | wstęp 10zł

  AEROPLAN to cykl improwizowanych i eksperymentalnych występów organizowanych przez Fundację Rozwoju Kultury i Sztuki Macondo. Zapraszamy na pokład. W najbliższym czasie nie planujemy lądowania.

31
Sierpień
Sierpień
Sierpień
Sierpień
Sierpień